Maži namai II

Vitalijus Daraselija

Ar įdomi Lietuvoje „mažų namų“ idėja? (II)

   Interneto svetainėje www.mnamai.lt publikavome straipsnį apie „mažo namo“ idėją. Nors atsiliepimai buvo negausūs, tačiau skaitytojai susidomėjo straipsnio tema. Akivaizdu, kad lietuviai labiausiai vertina tvirtus, vidutinio dydžio namus. Visgi dar gaji tvirto namo trims kartoms idėja.  Mūsuose sunkiai skinasi skydinių - karkasinių namų statyba, nėra sodų bendrijų renovacijos koncepcijos, savininkams kyla daug klausimų dėl kartotinių namų projektų pasirinkimo. Tačiau giliu autoriaus įsitikinimu, prie „mažo ir patogaus namo idėjos“ Lietuvoje bus priartėta ir tai įvyks labai greitai.

Jūsų dėmesiui pokalbis su UAB „Arches“ architektu,

 „Auksinės paletės“ laureatu Arūnu Liola

 apie "mažus namus".

Tikimės atsiliepimų ir diskusijų.

  
  

Architektas Arūnas Liola

Nuotrauka iš A. Liolos archyvo

Nedidelis namas - ar savininko vertybių skalės ar racionalių poreikių klausimas?

   Deja, dažnas iš mūsų dar priklausomas nuo sampratos „geras - tai didelis“. Nesvarbu kas tai, automobilis ar namas. Mažas, tai visiškai nereiškia – neteikiantis gyvenimo džiaugsmo ar prastas. Tiesa ir tai, kad mes sunkiai galime „priversti“ save įvardinti tik šios dienos poreikius ir rinktis namą ne visam gyvenimui, o būtent esamam gyvenimo etapui.

Ar įmanoma suderinti „mažo namo“ ir „patogaus gyvenimo“ sąvoka?

   Manau kad galima. Tik šį suvokimą, kol kas, Lietuvoje reikia įrodinėti. Žinoma, šį darbą atlieka ir architektai, ir statybinės firmos, ir..... eksploataciniai kaštai, bet šio įdirbio, kol kas, neužtenka. Vakarų Europos šalyse jau seniai tapo aišku, kad didelis - tai nebūtinai geras ar protingiausias sprendimas. Kam didelis ir neracionalus, jei ir mažas būstas gali teikti visapusišką gyvenimo kokybę, o tuo pačiu gerokai sumažinti eksploatacinius pastato kaštus. Tikriausiai, dar neturime stipraus ir sąmoningo viduriniojo sluoksnio, kuris ir rinktųsi namus pagal čia išsakytus kriterijus. Mažas ir kokybiškas namas - tai kūrybingų ir mąstančių žmonių gyvenamoji erdvė.

 

Sschemata iliustracija

Ar mažas namas gali būti modernus tiek architektūrine prasme, tiek inžinerinių sprendimų prasme?

   Taip gali, ir netgi turi toks būti, nes tik tuomet jis gali „konkuruoti“ su įprastiniais ar stereotipiniais statiniais. Tokiose namuose kaip tik gali atsirasti racionalesni architektūriniai ir konstruktyviniai sprendiniai. Tik tuomet, kai matai, kad ir „mažame“ name yra visa tai, apie ką mąstai įsivaizduodamas „tik didelį“ namą, o čia visa tai pasiekiama nestandartiniais architektūriniais, statybiniais bei inžineriniais sprendiniais. Ir tik tuomet jis yra visavertis ir geidžiamas. Aišku, tai tam tikras iššūkis visiems projektuotojams. To pasekmė - dideli projektavimo kaštai. Mano manymu, geriausias variantas, tai standartiniai - kartotiniai profesionaliai suprojektuoti namai, kurių statyba bei įrengimu rūpinasi ta pati firma. Tuomet sumažėja projekto kaštai ir apsisaugoma nuo statybinių klaidų bei eksperimentų. Pas mus tai dar retas reiškinys, bet išsivysčiusiose šalyse, tai jau patikrintos tiesos. Visokeriopos pastato kokybės tikrai nepasieksi pats „taupydamas“ ir „eksperimentuodamas“. Tuomet tai bus tik maža didelio namo kopija. Juk kad ir kokie kokybiški būtų batai, bet jei jie trimis dydžiais didesni, tikrai jums nebus patogūs.

Ar suderinamos „pasyvaus namo“ ir „mažo namo“ idėjos?

   Taip, bet vėlgi, mano manymu, tai turi būti išbaigtas – visapusiškai apgalvotas produktas.

Kaip taupiai „įsisavinti“ nedidelį sklypą, nusprendus statyti nedidelį namą, išsprendžiant jautrų aplinkos sutvarkymo, poilsio zonos klausimą?
 
   Patarimas būtų toks - samdyti profesionalą architektą ir nepasikliauti mėgėjo pigiais patarimais arba ieškoti firmos siūlančios išbaigtą - profesionalų produktą, suprojektuotą būtent mažoms erdvėms. Pasitarę su architektu nustebsite - kokia didelė sprendinių įvairovė (pvz., neturite didelio sklypo, bet galite turėti puikią poilsio erdvę įsirengę eksploatuojamą stogą ir panašiai). Gerai apgalvojus savo poreikius, įsileidus truputėlį improvizacijos bei pasitelkus kūrybingai mąstančių profesionalų, turėsite ne tik racionaliai suprojektuotą, bet ir estetiškai patrauklų namą.

 

The Martin House Company iliustracija

Jūsų požiūris į nedidelio namo aukštingumą. Ar verta stiebtis į viršų, galvojant apie didesnį poilsio zonos plotą?
 
   Nėra vieno recepto. Viskas priklauso nuo individualios sklypo vietos, kaimynystėje esančių pastatų, aplinkos vaizdų. Kita vertus visa tai reglamentuoja išduotos projektavimo sąlygos ir galimas užstatymo plotas. O komfortiškas, „patogus“ mastelis be abejo lengviau sukuriamas „nesistiebiant“ pastato tūriui. Užtenka pažvelgti į senąsias lietuviškas sodybas ir viskas taps aišku. Žmogiškas mastelis, proporcijos, aukštingumas, tikrumo ir nuoširdumo jausmas, sąsaja su gamta, visų šių dalykų ieškome ir dabar.

Ar didesnis, gilesnis rūsys gali pateisinti erdvės kompensavimą mažame name?

   Daugumoje atvejų tai neracionalus ir per brangus sprendimas. Nebent namas statomas ant šlaito.

Ar gali mažo namo idėja remtis architektūrinių erdvių transformacija?

   Taip. Kadangi nedideliame name kiekvienas kvadratinis metras labai svarbus - dažniausiai erdvių transformacijos pagalba pastato funkcinės zonos ar atskiri elementai (pertvaros, baldai, įranga) „įdarbinami“ iškart kelioms funkcijoms.

Pb Elemental Architecture iliustracija

Kaip nepadaryti esminių klaidų ir teisingai sutvarkyti nedidelio namo funkcines erdves?
 
   Čia vėlgi – galioja sprendimų įvairovės dėsnis. Tačiau aišku, kad būtinas vienos erdvės dominavimas ir kitų, mažesnių erdvių atžvilgiu, asistavimas jai, paliekant transformacijos galimybes, vizualinius ryšius ar natūralios šviesos praeinamumą. Svarbu siekti erdvės pojūčio. Maksimaliai įsileisti natūralią šviesą - turėti kuo įvairesnį apšvietimą, o tuo pačiu ir psichologinį komfortą. Pagal galimybes galima viską „paslėpti“ - integruoti baldus, buitinę įrangą, vengti pakabinamų didelio tūrio šviestuvų, netransformuojamų baldų, spalvų ir formų įvairovės.
 
Jūsų požiūris į erdvių apjungimus (svetainė+virtuvė, holas+svetainė ir pan.)?
 
   Mažame name tai beveik neišvengiama, nes kitu atveju nebetenkame erdvės pojūčio ir transformacijų galimybės. Dažniausiai naudojamos žemos atitvaros ar spintos, kurios atriboja atskiras funkcines zonas ir išsaugo erdvės pojūtį.
 
Ar verta atsisakyti tam tikrų patalpų vardan didesnio vieno ar kito kambario?
 
   Manau, kad taip, nes tam, kad jaustumeisi komfortiškai neužtenka vien gero išplanavimo, instaliacijos, garso izoliacijos, ventiliacijos, integruojamų sprendinių ir t.t. Reikalingas, ir netgi būtinas, erdvės pojūtis. Šį įspūdį pasiekti galima įvairiais būdais, kurių visų tikrai neįmanoma suminėti. Vienas iš tokių, tai vidinės erdvės atvėrimas į išorę. Kuomet šiltu metų laiku bendrasis kambarys „prasiplečia“ lauko terasos sąskaita.

 

Farnsworth House iliustracija

Ar pateisinami sprendimai, paliekant atvirus funkcinius elementus, – matomi geoterminiai siurbliai, kondicionieriai, ortakiai kambariuose?

 
   Tai daugiau estetiniai kriterijai. Tiesiog atsakykite sau kokio įspūdžio jums norisi? Jeigu to reikia, kodėl gi ne! 

Kur gali būti išieškoti kiti mažo namo sutvarkymo rezervai? 

   Mažo namo privalumas – mobilumas. Tai gali būti atskiri papildomi moduliai. Prireikus namas gali „plėstis“, prijungiant papildomą modulį arba per jungtį pastatant dar vieną ir panašiai.

Kaip išspręsti šildymo klausimą mažame name, koks racionaliausiais sprendimas (pigiausiais ir nereikalaujantis dažnos priežiūros)?
 
   Pigiai ir gerai - laužas ir palapinė prie jo:). O jeigu rimtai, tai pirmiausiai namas turi būti šiltas ir gerai vėdinamas. Racionalus sprendimas – kai šilumos nešėjas yra šilumos siurblys (paviršinis geoterminis arba orinis) derinamas su židiniu.

 

Klausimus pateikė Vitalijus Daraselija
statyb@gmail.com

UAB „Mediniai namai“ specialisto komentaras

   Kaip sakė bendrovės „Mediniai namai“ diektorius Giedrius Vidrinskas, nedidelius namus galima statyti pasirinkus rąstinę konstrukciją. Tai puikiai iliustruoja įmonės pastatytas rąstinis namas Dvarčionių sodo bendrijoje. Panašūs projektai realizuoti keliose Lietuvos vietose.

 

 

      LT / EN