Rąstiniai namai

Mūsų bendrovė „Mediniai namai“ stato įvairios paskirties medinius pastatus: gyvenamuosius namus, pirtis, vasarnamius, paviljonus. Šia veiklą vykdome jau daugiau kaip dešimt metų. Tad norėtume pasidalinti šia patirtimi su  visais besidominčiais medinių namų statybos technologija.
Pirmiausiai, drąsiai galime teigti kad rąstinis namas turi žymiai daugiau privalumų nei trūkumų.
Gyvenimas rąstiniame name lygintinas su gyvenimu idealiai vėdinamame ir kondicionuojame bute, kur oro kokybė atitinka visus nustatytus higienos normų reikalavimus (šiluma+drėgnis+oro kaita). Rąstinis namas “kvėpuodamas” natūraliai ventiliuojasi per sienas, rąstinės sienos greitai įšyla ir lėtai vėsta, o vasarą nepraleidžia karščio į vidų bei optimaliai sureguliuoja drėgmę patalpose.
Sienos iš  18 cm storio rąstų  namui gali būti nešiltinamos, tačiau nuo 2016 metų lapkričio 1 dienos įvedus A energetinės klasės reikalavimus naujiems statiniams, rąstinio gyvenamojo namo be papildomo apšiltinimo pastatyti praktiškai neįmanoma. "Aprengti" sienas iš  vidaus ar iš išorės nesudaro jokių problemų. Šilumos izoliacijos bendrovės kartu su rąstinių namų  gamintojais yra parengę tokio šiltinimo mazgus ir instrukcijas.
Bendrovė "Mediniai namai" naudoja kitokią pažangią technologiją - dvigubo tašo sienas. Namo sienos statomos iš dviejų plonesnių rąstelių, tarp jų paliekant (20cm ir daugiau)  oro tarpą, kuris užpildomas biria medžio ar celiuliozine vata. Tokiu būdu Užsakovai gauna itin šiltą namą nepakeisdami rąstinio namo koncepsijos - rąsteliai lieka tiek namo viduje, tiek ir išorėje.


 
 Dvigubo klijuoto tašo gyvenamasis namas
  Dvigubo klijuoto tašo pirtis

Apie dvigubo tašo sienas - plačiau:

Didelis pliusas – greita rąstinio namo statyba. Nuo užsakymo pateikimo medinis namas gali stovėti per  vieną sezoną. Projektuojant namą atliekami žemės darbai, liejami pamatai. Konstruktyvas sukertamas per mėnesį, surenkamas per dvi – tris savaites. Ilgiau užtrunka inžinierinės įrangos montavimo darbai, stogo statyba, gerbūvio tvarkymas.
Tad darbus pradėję pavasarį, svajones gyventi nuosavame name realizuosite dar prieš Kalėdas.

Prie privalumų galima priskirti išskirtinę rąstinio namo estetiką bei architektūrinius sprendimus. Šio tipo namai be jokios papildomos apdailos patraukliai atrodo tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Šiuo metu architektai gali pasiūlyti ne tik klasikinės architektūros projektų – keturios sienos plius dvišlaitis stogas, bet ir modernių pavyzdžių, kuriuose naudojama daug stiklo, siūlomos erdvios terasos, vienšlaičiai stogai ir panašiai. Viename  iš suprojektuotų ir mūsų bendrovės pastatytų namų "UNO" (architektai A. Liola, R. Liola, E. Neniškis, UAB „Architektūros estetikos studija“) rastas sprendimas kaip suformuoti vienos erdvės pastatą, o kartu šalia turėti reikiamų funkcinės paskirties patalpas. Šiuos funkcinius blokus galima pagal pageidavimą keisti vietomis,   apjungti, skaidyti į mažesnius, o vasaros metu bendrąja erdvę atverti ir sujungti su terasą į plačią poilsio zoną.  

 

  
 Mašininio apdirbimo rąstinis namas
  Tradicinės norvegiškos statybos namai
   
   
  Rąstinė pirtis miške
   Dvigubo tąšo sienų namas
   
   
 Nedidelis 80 kv. m rąstinis namas, šildomas židiniu ir elektra  Rąstinio namo viduje paliekamos natūralios sienos
   
   
 Naudojant vitrininius langus namo viduje vizualiai padidėja erdvė    Poilsio namelis iš rąstų su terasa

Trumpai norėtume pakomentuoti rąstinio namo minusus. Rimčiausia problema galima įvardinti rąstų  "vaikščiojimą". Džiovinto rąsto siena per metus gali sukristi iki 5 cm. Judėjimas vyksta ir sukantis rąstui horizontalia kryptimi. Nuo šių problemų apsisaugojama teisingai sukertant kampinį mazgą, įrengiant sąsparas ilgesnėse sienose, darant technologines įpjovas. Klijuoti rąstai "vaikšto" žymiai mažiau, yra stabilesni. Ypač besibaiminantiems rąstų vaikšiojimo galime pasiūlyti statytis medinį namą iš CLT plokščių arba karkasinį-skydinį namą. Šiuo atveju medienos vaikščiojimo tikimybė minimali.
Konkuruojančių statybinių technologijų atstovai teigia, kad medinis namas yra degus. Mediena yra degi, tačiau rąstai nesudega taip greitai, degantis rąstinis namas ilgai išsaugo savo konstrukciją stabilią ir nesugriūva tiek sienų, tiek stogo konstrukcijose esančių rąstų junginiai. Tad laiku atvykę ugniagesiai kurį laiką gali vykdyti gelbėjimo operacijas  net ir pastato viduje. Be to, pageidaujant, medieną galima apdoroti specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis.

Kampų ir sienų sukirtimas rąstiniame name

Rąstai tarpusavyje jungiami horizontaliomis eilėmis perklojant sandarumą užtikrinančiomis juostomis. Kampuose rąstai jungiami vienas su kitu sukertant taip, kad susiformuotų standus ir sandarus tarpusavio mazgas – sąspara. Kiekvienas gamintojas turi savitą kampų sukirtimo technologiją, kuri gali būti tobulinama. UAB "Mediniai namai" pristato gaminamų namų konstrukciją.   


Rąstinių namų surinkimas objekte

Rąstinių namų statyba skirstoma į tris etapus: projektavimas, sukirtimas ceche, surinkimas objekte ant  išlietų pamatų. Projektuojant rąstinį namą svarbu teisingai suprojektuoti ilginių išdėstymą (tai sumažina stogo apkrovas į sienas), numatyti elektros instaliacijos taškų vietas, numatyti rąstinių pertvarų vietas. Rąstinių namų statytojai atkreipia dėmesį į pamato liejimą – prieš jų liejimą vertėtų dar kartą atvykti į surinkimo cechą ir pagal  rąstų apatinį vainiką pasitikslinti matmenis. Rąstai vienas ant kito gula perklojant juos avių vilna ar specialia mineralinės vatos juosta, o kampuose sandarinami ir  jungiami sukertant į skirtingos konstrukcijos mazgus. Kampų sukirtimas gali būti „į puodą“, „kregždės uodega“, „norvegiškas mazgas“ ir kiti. Surinkus namą objekte, sienas iš lauko pusės reikėtų padengti impregnantais.

 Rąstinis namas prieš stogo dengimą

 

 Užbaigtas rąstinis namas čerpiniu stogu


 
 Konstruktyvas "Stavlaft"  Dvigubo tašo namas


Daugiau fotografijų Galerijoje "Mediniai namai"

Jeigu norite gyventi sveikoje, mišku kvepiančioje aplinkoje, mėgstate natūralumą, norite išvengti sudėtingos apdailos darbų rinkitės rąstinį namą, o bendrovės „Mediniai namai“ meistrai įgyvendins visus Jūsų pageidavimus per trumpą laiką ir kokybiškai.

 

      LT / EN