Rąstiniai namai
Mūsų bendrovė „Mediniai namai“ stato įvairios paskirties medinius pastatus: gyvenamuosius namus, pirtis, vasarnamius, paviljonus. Šia veiklą vykdome jau daugiau kaip dešimt metų. Tad norėtume pasidalinti šia patirtimi su visais besidominčiais medinių namų statybos technologija.
Pirmiausiai, drąsiai galime teigti kad rąstinis namas turi žymiai daugiau privalumų nei trūkumų.
Gyvenimas rąstiniame name lygintinas su gyvenimu idealiai vėdinamame ir kondicionuojame bute, kur oro kokybė atitinka visus nustatytus higienos normų reikalavimus (šiluma+drėgnis+oro kaita). Rąstinis namas “kvėpuodamas” natūraliai ventiliuojasi per sienas, rąstinės sienos greitai įšyla ir lėtai vėsta, o vasarą nepraleidžia karščio į vidų bei optimaliai sureguliuoja drėgmę patalpose.
Sienos iš 18 cm storio rąstų namui gali būti nešiltinamos, tačiau nuo 2016 metų lapkričio 1 dienos įvedus A energetinės klasės reikalavimus naujiems statiniams, rąstinio gyvenamojo namo be papildomo apšiltinimo pastatyti praktiškai neįmanoma. "Aprengti" sienas iš vidaus ar iš išorės nesudaro jokių problemų. Šilumos izoliacijos bendrovės kartu su rąstinių namų gamintojais yra parengę tokio šiltinimo mazgus ir instrukcijas.
Bendrovė "Mediniai namai" naudoja kitokią pažangią technologiją - dvigubo tašo sienas. Namo sienos statomos iš dviejų plonesnių rąstelių, tarp jų paliekant (20cm ir daugiau) oro tarpą, kuris užpildomas biria medžio ar celiuliozine vata. Tokiu būdu Užsakovai gauna itin šiltą namą nepakeisdami rąstinio namo koncepsijos - rąsteliai lieka tiek namo viduje, tiek ir išorėje.
| | |
Dvigubo klijuoto tašo gyvenamasis namas | Dvigubo klijuoto tašo pirtis |
Apie dvigubo tašo sienas - plačiau:
Didelis pliusas – greita rąstinio namo statyba. Nuo užsakymo pateikimo medinis namas gali stovėti per vieną sezoną. Projektuojant namą atliekami žemės darbai, liejami pamatai. Konstruktyvas sukertamas per mėnesį, surenkamas per dvi – tris savaites. Ilgiau užtrunka inžinierinės įrangos montavimo darbai, stogo statyba, gerbūvio tvarkymas.
Tad darbus pradėję pavasarį, svajones gyventi nuosavame name realizuosite dar prieš Kalėdas.
Prie privalumų galima priskirti išskirtinę rąstinio namo estetiką bei architektūrinius sprendimus. Šio tipo namai be jokios papildomos apdailos patraukliai atrodo tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Šiuo metu architektai gali pasiūlyti ne tik klasikinės architektūros projektų – keturios sienos plius dvišlaitis stogas, bet ir modernių pavyzdžių, kuriuose naudojama daug stiklo, siūlomos erdvios terasos, vienšlaičiai stogai ir panašiai. Viename iš suprojektuotų ir mūsų bendrovės pastatytų namų "UNO" (architektai A. Liola, R. Liola, E. Neniškis, UAB „Architektūros estetikos studija“) rastas sprendimas kaip suformuoti vienos erdvės pastatą, o kartu šalia turėti reikiamų funkcinės paskirties patalpas. Šiuos funkcinius blokus galima pagal pageidavimą keisti vietomis, apjungti, skaidyti į mažesnius, o vasaros metu bendrąja erdvę atverti ir sujungti su terasą į plačią poilsio zoną.
Trumpai norėtume pakomentuoti rąstinio namo minusus. Rimčiausia problema galima įvardinti rąstų "vaikščiojimą". Džiovinto rąsto siena per metus gali sukristi iki 5 cm. Judėjimas vyksta ir sukantis rąstui horizontalia kryptimi. Nuo šių problemų apsisaugojama teisingai sukertant kampinį mazgą, įrengiant sąsparas ilgesnėse sienose, darant technologines įpjovas. Klijuoti rąstai "vaikšto" žymiai mažiau, yra stabilesni. Ypač besibaiminantiems rąstų vaikšiojimo galime pasiūlyti statytis medinį namą iš CLT plokščių arba karkasinį-skydinį namą. Šiuo atveju medienos vaikščiojimo tikimybė minimali.
Konkuruojančių statybinių technologijų atstovai teigia, kad medinis namas yra degus. Mediena yra degi, tačiau rąstai nesudega taip greitai, degantis rąstinis namas ilgai išsaugo savo konstrukciją stabilią ir nesugriūva tiek sienų, tiek stogo konstrukcijose esančių rąstų junginiai. Tad laiku atvykę ugniagesiai kurį laiką gali vykdyti gelbėjimo operacijas net ir pastato viduje. Be to, pageidaujant, medieną galima apdoroti specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis.
Rąstinių namų surinkimas objekte
Rąstinių namų statyba skirstoma į tris etapus: projektavimas, sukirtimas ceche, surinkimas objekte ant išlietų pamatų. Projektuojant rąstinį namą svarbu teisingai suprojektuoti ilginių išdėstymą (tai sumažina stogo apkrovas į sienas), numatyti elektros instaliacijos taškų vietas, numatyti rąstinių pertvarų vietas. Rąstinių namų statytojai atkreipia dėmesį į pamato liejimą – prieš jų liejimą vertėtų dar kartą atvykti į surinkimo cechą ir pagal rąstų apatinį vainiką pasitikslinti matmenis. Rąstai vienas ant kito gula perklojant juos avių vilna ar specialia mineralinės vatos juosta, o kampuose sandarinami ir jungiami sukertant į skirtingos konstrukcijos mazgus. Kampų sukirtimas gali būti „į puodą“, „kregždės uodega“, „norvegiškas mazgas“ ir kiti. Surinkus namą objekte, sienas iš lauko pusės reikėtų padengti impregnantais.
Rąstinis namas prieš stogo dengimą | Užbaigtas rąstinis namas čerpiniu stogu | |
| | |
Konstruktyvas "Stavlaft" | Dvigubo tašo namas |
Daugiau fotografijų Galerijoje "Mediniai namai"
Jeigu norite gyventi sveikoje, mišku kvepiančioje aplinkoje, mėgstate natūralumą, norite išvengti sudėtingos apdailos darbų rinkitės rąstinį namą, o bendrovės „Mediniai namai“ meistrai įgyvendins visus Jūsų pageidavimus per trumpą laiką ir kokybiškai.