Rąstinės statybos ABC - rąstų juostos

 

Medžiagos rąstų perklojimui

Renčiant rąstinius namus rąstai vienas ant kito guldomi, perklojant juos įvairiomis minkšto audinio juostomis. Kiekvienas rąstinių namų statytojas ir priedų šio tipo namams gamintojas taiko savo išbandytą „now how“ būdą. Kiekvienas jų yra savaip aktualus ir taikytinas rąstinių namų statyboje.

 

Atsirandant naujoms medžiagoms, o taip pat patobulinus inžinerinius sprendimus nuolat atnaujinamos statybų technologijos. Rąstų perklojimui sukurtos kelios produktų grupės. Tai gali būti lino juostos, mineralinės vatos juostos arba sintetinės išsiplečiančios juostos. Medinėje statyboje naudojamos visos šios medžiagos, tačiau svarbiausios šios perklojimo juostos savybės - mažas drėgmės įgeriamumas, elastingumas, ilgaamžiškumas.

 

Senoji rąstų perklojimo technologija
 
Senojoje statyboje perklojimui buvo panaudojamos samanos, tiksliau viena samanų rūšis – kiminai. Šlapiais kiminais buvo perklojimi rąstai, o vėliau jais papildomai užkaišomi atsiradę sienų plyšiai.

 

  
 Autoriaus nuotrauka

 Algirdo nuotrauka furcatus@takas.lt

Sudžiuvę kiminai suformuodavo sausą, garui pralaidų sluoksnį. Pagrindinis šios natūralios medžiagos minusas buvo gana trumpas eksploatacijos laikas. Tai akivaizdžiai galima įsitikinti stebint senosios statybos rąstinius namus – tarpai tarp rąstų dažnai yra skylėti arba remontuoti su paprastomis samanomis ar pakulomis.

 

Kiminai - kiminiečių (Sphagnales) eilės monotipinės kimininių (Sphagnaceae) šeimos augalų gentis. Kiminai auga įvairių tipų pelkėse, dažniausiai puriomis, šviesiomis, balzganomis ar rausvomis vejomis. Kiminai neturi šaknų. Stiebas gausiai šakotas. Viršutinėje dalyje šakutės labai tankios ir sudaro galvutę. Lapai begysliai, sudaryti iš dvejopų ląstelių: chlorofilinių (jos labai siauros, žalios spalvos) ir vandeninių (platesnės ir bespalvės, įsiterpusios tarp chlorofilinių).
Vandenį iš atmosferos sugeria visu paviršiumi, todėl sukaupia net iki 30 kartų daugiau vandens, negu patys sveria. Iš nunykusios apatinės dalies formuojasi durpės. 
Šiuo metu kiminai yra valstybės saugomi augalai. Jeigu ši floros rūšis naikinama, pažeidėjai gali būti nubausti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 04 16 nutarimo Nr. 439 “Dėl fizinių ir juridinių asmenų neteisėta veika miškuose padarytos aplinkai žalos atlyginimo tvarkos patvirtinimo” reikalavimus.

 

Mineralinės vatos juosta

Mineralinės vatos juosta atspari puvimui, nes apdorota silikonu, siekiant apsaugoti nuo vandens poveikio. Paprastai naudojama sienų, lubų bei grindų sujungimų, tokių kaip langai ir durų rėmai, šilumos izoliacijai bei sandarinimui, taip pat naudojama rąstų sujungimams sandarinti rąstiniuose namuose.

 

  

Mineralinės vatos juostos yra minkštos ir supakuotos į ritinius. Kadangi gaminamos iš neorganinės medžiagos, jos yra chemiškai neutralios ir neturi jokių sukeliančių koroziją priedų. Medžiagoje nesiveisia parazitai.

Lininės juostos

Lino pluošto izoliacija pasižymi gera šilumos ir garso izoliacija, o taip pat leidžia išgarinti perteklinę drėgmę iš sienų ir stogo konstrukcijų. Linų izoliacija susideda iš 100 proc. lino pluošto, austinio rišamojo pluošto ir nekenksmingų aplinkai medžiagų, stabdančių liepsnos plitimą. Juostos pjaustomos, pagal pageidavimą, reikiamo pločio.

 

  

Lininės izoliacijos gaminiai naudojami šilumos ir garso izoliacijai sienoms, luboms, grindims ir stogams. Šilumos laidumo koeficientas λ = 0.038 W/mK. Medžiaga priskiriama B2 degumo klasei yra pagal DIN 4102-1. Trumpai apie finansinę pusę: orientacinė kaina 2009 m. vasario mėnesį – 3 mm storio juostos kaina 1,16 EUR/kv.m, 23 mm storio – 3,04 EUR/kv.m.

 

Besiplečiančios, impregnuotos siūlių sandarinimo juostos


Rąstinių namų statybai sukurtos besiplečiančios, impregnuotos siūlių sandarinimo juostos.

  

Unikalios sandarinimo  savybės pasireiškia tuomet, kai  suspaudus juostą poros užsidaro, o dalis jų suspaudžiama tiek, kad vandens molekulės praleidžiamos tik garų pavidalu. Tokiu būdu tinkamai suspausta juostos siūlė „kvėpuoja“, tačiau tuo pat metu nepraleidžia vandens ir vėjo.

Montavimo principą galite pamatyti čia. (Norint nutraukti spausti Esc)

 

Sandarinimo juostas sudaro poliuretano putplastis, impregnuojanti masė ir atsparumą UV spinduliams suteikiantis priedas. Ant rąsto paviršiaus sumontuotos juostos nepriklausomai nuo temperatūros greitai išsiplečia.
Šios impregnuotos besiplečiančios juostos suderinamos su kitomis statybinėmis medžiagomis (medis, metalas), į atmosferą neskleidžia jokių lakių medžiagų, prisitaiko prie rąsto judėjimo. Medžiaga atspari liūtims, nedūli ir neskleidžia dulkių, juostos užtikrina hermetiškumą iš pastato vidaus, o taip pat susijungimuose.

 

  

Medžiaga yra biologiškai neaktyvi, todėl joje ir ant jos nesiveisia pelėsis ir kitos ardančios medžiagos. Medžiagos degumo klasė B1 (ugniai atspari), o jos atsparumas temperatūroms yra  nuo 30 laipsnių šalčio iki 90 laipsnių karščio. Šio tipo gaminio pavyzdys - juostos „illmod 2D RĄSTAMS“.

Vitalijus Daraselija

Mediniai namai©

      LT / EN